Organska bašta na balkonu, terasi

0
19
bird on balcony
Photo by Felipe Lopez on Unsplash

Ako ste zaljubljeni u zelenilo i bilje, a nemate uslova da napravite „zelenu oazu“ negde u okolini grada u kojem živite, za letnje uživanje u zelenom lišću i raznobojnim cvetnim glavicama poslužiće i terasa. Sa mnogih terasa širom Srbije  spuštaju se  slapovi ledenih muškatli, bršljan ili petunija, a zašto ne i vitice krastavaca, raznih ukrasnih tikvi…

Urbane baštice na balkonima su sve popularnije. Bile one nužnost ili ne, ali imati ličnu zelenu oazu u užurbanom gradu relaksirajuće je i korisno. Još nije kasno da se na tersi poseju mnoge povrtarske biljke ali i začini i brojno cveće.

Za gajenje povrća i začinskog bilja najpogodniji su drveni sandučići dugački 40-50 cm, široki 20-35 cm i duboki, tj. visoki 12-30 cm kako bi korenje povrća imalo mesta da se razvija. Sanduci moraju da imaju otvore na dnu kroz koje će oticati voda. Ukoliko želite da Vam biljke ostanu u saksijama, onda na dno sanduka poređati sloj materijala koji dobro zadržava vlagu. To može biti piljevina, treset ili čak sitan pesak.

Kada se sadi, tj. presađuje biljka iz bašte u saksiju, obavezno na dno staviti drenažni sloj od šljunka, komadića lomljenog crepa ili neke razbijene keramičke posude.

Biljke se sade u pripremljeno zemljište koje najčešće čine 2 dela baštenske zemlje i jedan deo sitnog, rečnog peska. Voditi računa o vlažnosti zemljišta u saksijama tako da se preko gornjeg sloja zemljišta stavlja vlažni pesak. Može da posluži i komad stare pamučne tkanine koji bi se povremeno skidao i vlažio.

U nastavku više o vrstama koje mogu da se gaje na terasi.

Izvor: Knjiga Organska bašta.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovde unesite svoje ime