Štetočine crnog luka

0
20

Ovih dana stiže mi puno pitanja šta uraditi da se spreči propadanje luka i po starom običaju setimo se zaštite tek kada nastane problem. Još jednom bih da naglasim da se preventivne mere zaštite u organskoj bašti sprovode tokom cele godine i da obuhvataju niz mera koje za cilj imaju smanjenje broja štetočina. Te mere obuhvataju adekvatnu obradu, planiranje uz poštovanje plodoreda i mešovite setve i sadnje i preventivno zalivanje i prskanje biljnim domaćim sredstvima za zaštitu.

Sad, šta je tu je, hajde da upoznamo neprijatelje.

Osmatranje je važno i tiče se pojave svih štetočina i vaš zadatak je da povremeno pregledate biljke kako biste uočili „napad“ i započeli sa adekvatnom zaštitom.

U ovom trenutku luk najčešće u baštama strada od lukove buve i lukove muve.

Lukova buva pravi velika oštećenja na mladom luku prouzrokujući uvijanje listova jer list, zbog oštećenja, raste neujednačeno. Kada se primete ova oštećenja, luk povaditi, zemlju prekopati i zalivati biološkim sredstvima. Na tom mestu ne saditi luk bar 3 godine. Voditi računa o karenci ukoliko se luk koristi kao mlad.

Minirajuća muva luka Napomyza gymnostoma

Ima dve generacije godišnje prolećnu i jesenju. Prezimljava u stadijumu lutke. Pojava ove vrste muva je krajem marta ili početkom aparila. Štete nastaju u proleće usled prisustva većeg broja larvi koje se nalaze u spoljašnim ovojnim listovima luka usled čega listovi žute, a stablo omekša. Tokom leta se javlja druga generacija koja oštećuje jesenje lukove i praziluk.

Lukova muvaHylemia antiqua

Lukova muva ima 2-4 generacije godišnje. Lutka u zemljištu prezimljava na dubini od 10-20 cm. Odrasli insekti se obično javljaju u vreme cvetanja višnje. Dopunski se hrani nektarom različitih biljaka Larve se ubušuju u mladi luk, u centralni deo stabla, nanoseći velike štete. Takve biljke se suše i propadaju. Broj larvi u glavici može da bude veći i od 50 jedinki. Razvoj larve traje oko 20 dana, a posle toga ona prelazi u zemlju i pretvara se u lutku. Prvi odrasli insekt druge generacije se javljaju u junu mesecu.

Ukoliko još niste uradili sadnju luka koristeći arpadžik predlažemo potapanje lukovica u rastvor na bazi imidakloprida u koncentraciji 0,3%  u trajanju od 15 minuta, prosušiti lučiće i saditi, kao veoma uspešna mera zaštite luka od lukovih muva čije se generacije javljaju tokom aprila i maja meseca. Ova mera se ne sme izvoditi za  luk koji će se koristiti u ishrani kao mladi luk. U tom slučaju deo površine saditi netretiranim lučicama koji će se kasnije u ishrani koristiti kao mladi zeleni luk.

Pri radu sa insekticidima i sadnji tretiranih lukovica koristiti rukavice i drugu opremu neophodnu u cilju bezbedne primene pesticida.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovde unesite svoje ime